WŁOCHY – TURYN
Agnieszka Szol (ur. 06.11.1973r.) – tłumaczka, wykładowczyni przedmiotów polonistycznych na Uniwersytecie w Turynie.
W 1997 roku ukończyła studia magisterskie z filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1996 pracowała jako adiunkt w Szkole Języka i Kultury Polskiej UŚ, w 2002 roku obroniła pracę doktorską poświęconą fenomenowi twórczości Magdaleny Samozwaniec.
Od 2003 wykłada przedmioty polonistyczne na Uniwersytecie w Turynie. Współpracowała również z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie.
Jej zainteresowania naukowe to literatura dwudziestolecia międzywojennego, literatura i tradycje staropolskie, życiorysy i historia władców Polski oraz Francji, a także tłumaczenie tekstów.
Wybór publikacji:
- Stefan Żeromski, Siłaczka. Rozdziobią nas kruki, wrony, oprac. A. Szol, tom 4, seria „Czytaj po polsku”, Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2004 (i nast. wyd.).
- Kultura polska. Silva rerum, R. Cudak, J. Tambor, we współpracy z A. Szol, Katowice: Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, 2002.
- Szol A., Historia Polaków i polonistyki w Turynie, „Polonia Włoska. Biuletyn Informacyjny” 2006, n 2 (39).
- Szol A., Kobieta i małżeństwo w Kole Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego, „Postscriptum” 2002, nr 4 (44): Romantyzm polski raz jeszcze.
- Szol A., Magdalena Samozwaniec na Śląsku, „Śląsk” 2001, nr 4 (66).
- Szol A., Opis morza u Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, „Postscriptum” 1998, nr 26.
Jako pracownik SJiKP UŚ organizowała kursy adaptacyjne dla studentów przyjeżdżających w ramach programu Socrates/Erasmus, była współorganizatorką międzynarodowej konferencji naukowej nt. nauczania polskiego jako obcego pt. „Nowe programy, nowe metody, nowe technologie w nauczaniu polskiego jako obcego” (konferencja odbyła się na Uniwersytecie Śląskim w Filii w Cieszynie, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego w 2000 r., pokłosiem konferencji jest publikacja o tym samym tytule); uczestniczyła w konferencjach międzynarodowych w wielu krajach. Była także członkinią pierwszych grup tworzonych przez Komisję Certyfikatową ds. Języka Polskiego (2000–2003).
Jako referent ds. Dyplomacji Publicznej w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie zajmowała się szeroko rozumianym promowaniem kultury Polski, w tym organizacją imprez i inicjatyw historyczno-kulturalnych.
Jest aktywną członkinią Ogniska Polskiego w Turynie, dzięki czemu współorganizuje konferencje i wystawy (np. nt. Powstania Warszawskiego – współpraca z Muzeum Oporu w Turynie, 2005), festiwale („I luoghi delle parole” [Miejsca słów] – współpraca z Urzędem Miasta w Chivasso, 2008) czy cykle spotkań filmowych („La gioia di guardare” [Radość oglądania] – współpraca z Biblioteką Miejską w Turynie, 2005–2009).
Od połowy lat 90. XX wieku zajmuje się nauczaniem języka polskiego jako obcego i animacją polskiej kultury wśród obcokrajowców, prowadzi również zajęcia z metodyki nauczania JPJO na studiach podyplomowych kwalifikujących przyszłych nauczycieli języka polskiego jako obcego.
Od początku drogi zawodowej jest związana ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, od 2003 roku pracuje jako lektorka i wykładowczyni języka polskiego na Uniwersytecie w Turynie.
- Vincenzo Bova, Solidarność: podział i władza: proces demokratyzacji w Polsce. „Postscriptum” 2007, nr 1 (53).
- Silvano de Fanti, Zawód: r Powołanie: poeta. „Postscriptum” 2007, nr 1 (53).
- Marta Herling, Wiedza o Polsce we Włoszech: wykład Umberto Zanottiego Bianco (1907– 1918), „Postscriptum” 2007 nr 1 (53).
- Krystyna Jaworska, „Żołnierz polski we Włoszech”– polskie czasopismo w Piemoncie 1919, „Postscriptum”, nr 1 (53), 2007.
- Wywiady dla Uniwersytetu w Kalabrii w ramach badań dotyczących świadomości religijnej Polaków 2007–2008.
- Dokumenty, zaświadczenia i certyfikaty wszelkiego typu (dla organizacji Senabil, wspierającej rodziny z problemami) 2009.
- Konferencja na temat prawa europejskiego, Uniwersytet w Turynie 2008.
Tom z serii „Czytaj po Polsku” w oprac. A. Szol
Link do Związku Polaków we Włoszech, z którym związana jest A. Szol
Dr A. Szol od wielu lat wolontariuszką w schroniskach dla zwierząt, to linki do trzech z nich:
Vivi gli animali onlus – istagram
Link do Ogniska Polskiego w Turynie, z którym związana jest A. Szol