ALEKSANDRA MAJKOWSKA SMITH

STANY ZJEDNOCZONE - CHICAGO

Aleksandra Majkowska Smith – filolożka polska, wykładowczyni języka polskiego na Uniwersytecie Loyoli w Chicago oraz w Oakton Community College, dziennikarka radiowa.

Studia licencjackie i magisterskie z filologii polskiej ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim (jedną z ukończonych specjalizacji Aleksandry Majkowskiej Smith jest nauczanie języka polskiego jako obcego). Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych pracowała w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Do jej zainteresowań badawczych należą język i kultura Polski oraz środki i język masowego przekazu. Zajmuje się także rolą metafor konceptualnych w nauczaniu języka polskiego.

Aleksandra Majkowska Smith jest lektorką języka polskiego na Uniwersytecie Loyoli w Chicago. Prowadzi zajęcia dla studentów na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Prowadzi też lektorat języka polskiego dla studentów przygotowujących się do studiów medycznych oraz języka polskiego biznesu.

Współprowadzi audycje w Polskim Radiu w Chicago. Współpracuje również z radiem Polski FM (można ją usłyszeć m.in.: w audycji W 60 minut dookoła świata i naszego podwórka – będącej podsumowaniem dnia) i Radiem Dla Ciebie. W 2018 roku zajęła drugie miejsce w głosowaniu słuchaczy w ramach konkursu na dziennikarza roku Polonusy 2018.

Poza pracą na Uniwersytecie Loyoli jest również lektorką języka polskiego w Oakton Community College. Przygotowuje studentów i uczniów do egzaminów certyfikujących z języka polskiego jako obcego. Bierze także udział w przeprowadzaniu i ocenianiu tych egzaminów.

Przewiń na górę