BOŻENA NOWICKA MCLEES

STANY ZJEDNOCZONE - CHICAGO

Bożena Nowicka McLees, ur. w 1955 r. w Warszawie – polonistka, językoznawczyni, działaczka polonijna. W 1975 r. wyjechała do USA. Uzyskała tytuł magistra języka polskiego na University of Illinois w Chicago. Pracowała na University of Illinois at Chicago i na Harper College.

  • Polish in the U.S. W: Language Diversity in the USA, Red. Kim Potowski. Cambridge University Press, 2010. (wraz z K. Dziwirek)
  • Niekończący się projekt, „Kresy” 2007, nr 4. (wraz z J. Roszak)

Jej zainteresowania to: literatura polska XX wieku, polski teatr,  Polonia amerykańska, nauczanie języka polskiego w USA.

B. McLees skupiła się na połączeniu rozwijających się programów akademickich w Polsce z istniejącą siecią szkół i organizacji edukacyjnych w Chicago w celu promowania kultury polskiej.

Organizowała konferencje naukowe m.in. Chopin & Paderewski Conference w 2010 roku, Jan Karski International Conference on Memory and Responsibility w 2014 roku oraz sekcji The Poles. Chicago Catholic Immigrants Conference w 2015 roku.

Jest współzałożycielką i członkinią Rady Fundacji Jan Karski Educational Foundation, członkinią Polish American Historical Association (PAHA) oraz współorganizatorką Polish Film Festival in America, a także wiceprezeską ds. edukacji Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago.

W 2011 roku otrzymała nagrodę Skalny Civic Achievement Award PAHA. W 2018 roku została wyróżniona (w kategorii nauka) w konkursie „Wybitny Polak” (inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego).

Obecnie jest zatrudniona na Loyola University Chicago, gdzie łączy obowiązki wykładowczyni języka i literatury polskiej z funkcją dyrektorki Międzydyscyplinarnego Wydziału Polonistyki (B. McLees jest pomysłodawczynią i współzałożycielką Programu Polonistyki w Loyola).

Tłumaczenia z języka polskiego na angielski:

  • Five Poems from Vade-Mecum by Cyprian Kamil Norwid, Translation, The Polish Review, vol. XXVIII, no. 3, New York 1983 [5 wierszy z Vade-mecum]
Przewiń na górę