GRAŻYNA ISHIKAWA

JAPONIA - TOKIO

Grażyna Ishikawa – warszawianka, od 1976 roku mieszka w Japonii. Absolwentka Uniwersytetu Waseda, na którym ukończyła teatrologię. Od 1991 roku związana z uczelniami japońskimi, gdzie jako lektorka uczy Japończyków języka polskiego. Wiedzę zdobytą podczas studiów wykorzystała do współpracy z Janem Peszkiem i Teatrem X, który od początku powstania promuje polskich aktorów, twórców teatralnych i dramaturgów.

  • Współpracuje z Janem Peszkiem (Teatr X ) i Rudolfem Zioło (Bunkamura).

    „Mój związek z teatrem to przede wszystkim współpraca z Teatrem X, który od momentu swego powstania promuje polskich aktorów, twórców teatralnych i dramaturgów. Właśnie na tej scenie w roku 1992 w trwającym 3 miesiące festiwalu inaugurującym powstanie teatru zaprezentowano szerokiej publiczności sylwetkę Stanisława Ignacego Witkiewicza. Równocześnie odbyły się warsztaty aktorskie prowadzone przez Jana Peszka. Poproszono mnie o tłumaczenie 10 spotkań Jana Peszka z aktorami japońskimi i stąd moja wieloletnia współpraca z tym wybitnym aktorem i Teatrem X”. (z wywiadu z G. Ishikawą)

Lektorka języka polskiego na japońskich uczelniach. Jej podstawowym miejscem pracy od 1991 r. jest polonistyka na Tokio University of Foreign Studies, od kilku lat prowadzi też lektoraty języka polskiego na kilku innych uczelniach japońskich.

Przewiń na górę