IWONA SADOWSKA

STANY ZJEDNOCZONE - WASZYNGTON

Iwona Sadowska – wykładowczyni akademicka, polonistka, rusycystka.
Ukończyła filologię słowiańską na Uniwersytecie Gdańskim, otrzymała także stypendium Ministra Edukacji, które umożliwiło jej naukę w Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie. Od 2005 roku związana jest z Uniwersytetem Georgetown.

Polish: A Comprehensive Grammar (2nd edition). Oxford; New York: Routledge, 2022.

Polish: A Comprehensive Grammar. Oxford; New York: Routledge, 2012.

Polish. The Slavonic Languages (2nd edition), ed. by V.A. Friedman and L.A. Grenoble, Oxford: Routledge, 2022.

Cinematic Responses to Anxiety and Rebellion in Post-communist Poland. The Association for Slavic, East European, and Eurasian Studies, (ASEEES), 2020.

Gender Anxieties and (Counter)rebellions in Central Europe. The Association for Slavic, East European, and Eurasian Studies, (ASEEES), 2020.

Blinding Fire: Self-Immolation and Agnieszka Holland’s Critique of Domination and Oppression. (2013).

Jej zainteresowania skupiają się wokół pedagogiki krytycznej, analizy kulturowej, filmoznawstwa, teorii krytycznej, literatury słowiańskiej i lingwistyki stosowanej.

Jest autorką podręcznika Polish: A Comprehensive Grammar wydanego nakładem Routledge. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych opisów polskiego systemu językowego, który został opublikowany na arenie międzynarodowej i w nowatorski sposób porusza kwestię płci w języku.
Za swoje zaangażowanie w kształcenie studentów Uniwersytetu Georgetown została uhonorowana nagrodą Dorothy Brown Award for Excellence in Teaching w 2015 r., jest również dwukrotną stypendystką Georgetown University Doyle Fellowship. Od 2011 r. jest członkinią Senatu Wydziału Uniwersytetu w Georgetown.
Wielokrotnie pojawiała się w mediach: zarówno polskich, jak i amerykańskich, w programach radiowych i telewizyjnych, prowadziła pokazy filmów, spotkania wymiany językowej i wykłady gościnne, wywiady m.in. z Lechem Wałęsą, Aleksandrem Kwaśniewskim, czy Stephenem Mullem.
Wspiera działania Ambasady Polskiej w Waszyngtonie.

Obecnie jest zatrudniona na Uniwersytecie Georgtown w Waszyngtonie, gdzie uczy języka polskiego i rosyjskiego, a także wykłada literaturę słowiańską i wiedzę o filmie na Wydziale Języków Słowiańskich (Department of Slavic Languages) i w Centrum Studiów Euroazjatyckich, Rosyjskich i Wschodnioeuropejskich (Center for Eurasian, Russian and East European Studies (CERES) in the School of Foreign Service). Na Uniwersytecie Georgtown pełni funkcję Kierownika Programu Polskiego.
Przewiń na górę