JANUSZ WRÓBEL

STANY ZJEDNOCZONE - TROY, MICHIGAN

Janusz Wróbel
JANUSZ WRÓBEL

Janusz Wróbel – ur. w 1953 r. w Cieszynie. Profesor zwyczajny studiów polskich i językoznawstwa. Studia z zakresu polonistyki i psycholingwistyki ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił także pracę doktorską. Pracował w Instytucie Badań Polonijnych UJ. W 1984 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 2001 roku ukończył studia magisterskie z zakresu doradztwa na Oakland University, gdzie wykłada od 1991 roku.

Podręczniki:

Polska po polsku (wraz z W. Miodunką) – dwutomowy podręcznik do nauki polskiego, Warszawa: Interpress, 1986. (wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

 

Wybrane teksty naukowe:

  • Language and Schizophrenia, wyd. John Benjamins Publishing Company, 1990.
  • Entlangled in the Web. Unexpected Events with New Technologies: Addiciton, Consequences on Communication, w: “e-Mental Health”, red. D. Music, D.M. Hilty, 2015. (wraz z A. Wróbel)
  • Pamięci czar. Wstęp, w: Jeden dzień: Polska jaką pamiętam, Favoryta, 2014.
  • Contact: The Tale of Human Longing for Fulfilling Communication, wyd. Wisdom Moon Publishing LLC,
  • Koncepcje szczęścia w społeczeństwach Zachodu, psychologia.net, listopad 2012.
  • Emigracja musi boleć, czyli jak sobie radzić z emigranckim stresem, psychologia.net, wrzesień 2012.
  • Niedokończony sen, czyli gorzka słodycz ojczymiej ziemi, psychologia.net, lipiec 2012.
  • Podwójne życie Polonusa, czyli ontologia emigranta po 1989 roku. w: red. B. Klimaszewski, Emigracja z Polski po 1989 roku, Kraków: Polska Akademia Nauk, 2002.
  • Psychologiczne podstawy nauczania języka polskiego jako obcego, w: Kultura i system oświaty polonijnej, Lublin: Wydawnictwa UMCS, 1985.

Twórczość własna:

  • Cztery pory tutaj (wybór wierszy) [The Four Seasons of Life], wyd. Biblioteka Polonijna Towarzystwa Przyjaciół Poezji, Siedlce 2008.

Był organizatorem 6 międzynarodowych konferencji związanych z Polską i Europą Środkowowschodnią. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach poświęconych sprawom Polski i Europy Środkowowschodniej. Dwukrotnie wykładał język i literaturę polską w Letnim Uniwersytecie w Rzymie prowadzonym przez Fundację św. Jana Pawła II.

Jest członkiem PIASA (The Polish Institute of Arts and Sciences of America) i Stowarzyszenia Psychoanalitycznego w Michigan.

Wraz z Władysławem Miodunką napisał dwutomowy podręcznik do nauki polskiego Polska po polsku. Jest autorem licznych publikacji naukowych z metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, psychologii i socjologii, m.in. Language and Schizophrenia.

Stypendysta Hoover Institution Uniwersytetu Stanforda i Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Odznaczony w 1999 roku Złotym Krzyżem Zasługi za krzewienie kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych.

W latach 1984–1986 był profesorem wizytującym na Wayne State University w Detroit. W latach 1986–2003 kierował Wydziałem Polonistyki w St. Mary’s College w Orchard Lake w Michiganie. Od roku 2003 do 2009 pełnił funkcję szefa polonistyki na Wydziale Europy Środkowowschodniej w Madonna University w Livonii, w stanie Michigan.

Od 1995 roku posiada tytuł profesora zwyczajnego.

Przewiń na górę