KOJI MORITA

JAPONIA - TOKIO

Koji Morita (森田 耕司) – japoński profesor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa słowiańskiego, nauczyciel akademicki oraz kierownik Katedry Języka Polskiego na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych [Tokyo University of Foreign Studies] od 1 kwietnia 2013 roku.

Początkowo studiował język rosyjski, co ułatwiło mu późniejszą naukę języka polskiego. Ze względu na słaby rozwój akademickiego nauczania języków słowiańskich w Japonii, postanowił rozpocząć studia polonistyczne w Polsce. Obecnie jest związany z TUFS (Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych, Tokyo University of Foreign Studies).

Przemiany socjolingwistyczne w polskich społecznościach na Litwie (region trocki) i Białorusi (region iwieniecki). Studium porównawcze, Instytut Slawistyki PAN, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 2006.

Spotkania Polonistyk Trzech Krajów – Chiny, Korea, Japonia – Rocznik 2014/2015, Tokyo 2015 – redaktor tego tomu rocznika oraz autor pomieszczonego w nim artykułu: Nowe horyzonty w popularyzacji języka i kultury polskiej na TUFS-ie, s. 33-40.

Pełny zestaw publikacji

Uczył języka polskiego w Kioto i w Nagoi. Jest szefem polonistyki w Tokio.

W 2007 r. otrzymał Nagrodę zespołową II stopnia Rektora UJ.

Od 2005 r. jest członkiem Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

Studenci pod jego opieką i patronatem uczestniczyli w projekcie, który zakończył się stworzenia fabularyzowanego dokumentu pt. Nasza mała Polska.

Wykładał w Kioto i Nagoi, obecnie uczy w Tokio. Prowadzi zajęcia z praktycznej nauki języka polskiego, ale także z polskiej morfologii i składni oraz zagadnień translacji polsko-japońskiej i japońsko-polskiej.

Jego studenci opowiadają o nauce języka polskiego pod kierunkiem Kojego Mority w filmie promocyjnym nakręconym przez Instytut Polski w Tokio

Fryderyk Chopin 2010, Pascal, Book (general), Joint Translation , 2009.

The Poems of Czeslaw Milosz, Seibunsha, Book (general), Joint Translation , 2011.

Przewiń na górę