ŁOTWA – DAUGAVPILS
Krystyna Barkowska (Kristīne Barkowska) urodziła się w 1976 roku w Daugavpils (Dyneburg) na Łotwie. W 1994 roku została finalistką Olimpiady Języka i Literatury Polskiej i uzyskała stypendium Rządu RP na studia filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. W 1999 roku obroniła pracę magisterską pt. „Kobiety w Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej wobec emocji i powinności”, a w 2000 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Łódzkim. W czerwcu 2005 roku obroniła pracę doktorską na temat twórczości łotewskiego pisarza Jānisa Rainisa i jego związku z Polską i Polakami. W latach 2006–2010 kierowała programem filologii polskiej w Daugavpils. Od 2009 roku jest redaktorką naczelną programu radiowego Polskofalówka oraz portalu polskofalówka.com, od 2010 ekspertem ds. kultury, nauki i mediów w Ambasadzie RP w Rydze. Jest autorką rozpraw z zakresu literatury polskiej na Łotwie oraz literatury i kultury Inflant polskich, a także organizatorką cyklu konferencji naukowych poświęconych kontaktom polsko-łotewskim. Redaktorka serii „Polska i kraje Batyckie w dialogu kultur”.
- Jānis Rainis. Pisarz łotewski i europejski, Kraków: Collegium Columbinum, 2009.
- Polacy i polskość w życiu i twórczości Rainisa, w: Polija un Baltija kultūras dialogā, red. K. Barkowska, A. Kazjukewicz. Daugavpils: Daugavpils Universitātes Akadēmiskais apgāds „Saule”, 2007.
- Jānis Rainis i literatura polska, w: Literatura polska w świecie, t. 1: Zagadnienia recepcji i odbiory, red R. Cudak, Katowice: Wydawnictwo Gnome, 2006, s. 209–218.
- Przybyszewski na Łotwie, w: Literatura polska w świecie, tom 2: W kręgu znawców, red R. Cudak. Katowice: Wydawnictwo Gnome, 2007, s. 144–150.
- „Zaļā zeme” Andreja Upītsa i „Chłopi” Władysława Reymonta, w: Literatura polska w świecie, t. 3: Obecności, red. R. Cudak. Katowice: Wydawnictwo Gnome, 2010, s. 108–114.
- Cały mój pejzaż jest stamtąd, z moich stron rodzinnych, czyli naddźwińska kraina Iłłakowiczówny i Borcha, w: Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, t. 3: Inflanty Polskie, red. W. Walczak, K. Łopatecki, Białystok: Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, 2012, s. 387–395.
- Rekonesans: Czesław Miłosz na Łotwie, w: Literatura polska w świecie, tom 8: Recepcja i adaptacja – mecenaty i migracje. Prace ofiarowane Profesorowi Romualdowi Cudakowi, red. K. Frukacz. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Wydawnictwo Gnome, 2018, s. 119–125.
- Pogranicze w utworach pisarzy inflanckich, w: Polonistyka na początku XXI wieku. Diagnozy, koncepcje, perspektywy, tom 4: Pogranicza, mniejszości, regiony. Etnolingwistyka, red. J. Tambor, Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2018, s. 198–211. (we współautorstwie z A. Kazjukiewiczem)
Otrzymała nagrodę Uniwersytetu Daugavpilskiego „Gada Balva 2009” w kategorii wykładowca roku. W 2008 otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Jest przewodniczącą zarządu stowarzyszenia „Rubon”, członkinią Związku Polaków na Łotwie, a także członkinią rady programowej czasopisma naukowego Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Czytanie Literatury. Łódzkie Studia Literaturoznawcze”.
W 2016 roku wraz z Andrisem Kazjukiewiczem wygłosiła referat w VI Światowym Kongresie Polonistów pt. Granica w utworach inflanckich pisarzy.
W 2003 roku została zatrudniona na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Daugavpils (Daugavpils Universitāte) w Katedrze Językoznawstwa Słowiańskiego. W 2017 roku rozpoczęła współpracę dydaktyczną z Uniwersytetem Łotewskim (Latvijas Universitāte).