KRYSTYNA UNTERSTEINER

STANY ZJEDNOCZONE - SEATTLE

Krystyna Untersteiner (ur. 1949 w Jarocinie) – lektorka języka polskiego, romanistka. W latach 1967–1972 studiowała filologię romańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po otrzymaniu tytułu magistra w szkołach średnich uczyła francuskiego. Po wyjściu za mąż wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1980 r. Po roku pobytu w Waszyngtonie przeniosła się do Seattle, gdzie podjęła studia romanistyczne na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Od 2003 r. jest członkinią Komitetu Funduszu Studiów Polskich Uniwersytetu Waszyngtońskiego (UWPSEC). W latach 2008–2010 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej, a od 2010 przewodniczącej komitetu.

Od początku pobytu w Seattle Krystyna Untersteiner jest związana również ze Stowarzyszeniem Domu Polskiego (Polish Home Association). Należy do Rady Nadzorczej Fundacji Domu Polskiego (Polish Home Foundation).

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim zaoferowano jej pracę na stanowisku asystentki akademickiej – uczyła języka francuskiego. W 2012 r. została zatrudniona jako lektorka języka polskiego na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, gdzie pracuje do chwili obecnej.

Przewiń na górę