LI YINAN

CHINY - PEKIN

li yinan
LI YINAN

Li Yinan (ur. 1981 r.), wykładowczyni akademicka, tłumaczka, od 2015 r. kierowniczka Katedry Języka Polskiego na Wydziale Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (PUJO). Jest pierwszą chińską polonistką, która obroniła doktorat po polsku w Polsce (na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach).   

Li Yinan karierę zawodową rozpoczęła w 2007 na Uniwersytecie (PUJO) w Pekinie. Jest badaczką i tłumaczką literatury polskiej. W 2015 roku rozpoczęła studnia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim. W 2018 roku przystąpiła do grona nauczycieli Chińskiego Centrum Badań nad Językami Obcymi oraz Metodologią Nauczania PUJO (działającego w ramach „Ogólnokrajowego zgromadzenia wykładowców akademickich im. Huang Daniana”). Prowadzi badania nad poprawą dydaktyki języka polskiego w Chinach.

Jest pierwszą chińską polonistką, która obroniła doktorat po polsku w Polsce (na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach). Jej książka „Literatura polska w Chinach” miała dwa wydania, przedstawiono ją na kilku spotkaniach autorskich w Polsce. Jest szefową pekińskiej polonistyki.

Li Yinan prowadzi zajęcia z języka polskiego (sprawności zintegrowane), czytania polskiej prasy, gramatyki języka polskiego, wiedzy o Polsce, tłumaczenia ustnego, tłumaczenia pisemnego, języka polskich mediów, pisania na poziomie akademickim oraz chińsko-polskie studia międzykulturowe.

  • Olga Tokarczuk, Opowiadania bizarne, wyd. Zhejiang Wenyi Chubanshe, 2020.
  • Wisława Szymborska, Poczta literacka, 2018
  • Dorota Kassjanowicz, Cześć, wilki!, 2019
Przewiń na górę