LILLIAN VALLEE

STANY ZJEDNOCZONE - BERKELEY

Lillian Vallee – urodzona w 1949 r. w Hamburgu, w Niemczech, poetka, tłumaczka.

Dorastała w Detroit, w stanie Michigan w USA, większość dorosłego życia spędziła w Kalifornii, gdzie działa na rzecz ochrony przyrody Doliny Kalifornijskiej. Ukończyła studia licencjackie na kierunku literatura angielska, a następnie uzyskała tytuł magistra oraz doktora języków i literatury słowiańskiej (specjalizacja: literatura polska) na Uniwersytecie w Berkeley. Lillian Vallee zajmuje się tłumaczeniami oraz pisaniem artykułów, recenzji i jest aktywna jako poetka. Prowadzi także kolumnę w Stanislaus Connections, zatytułowaną „Rivers of Birds, Forests of Tule: Central Valley Nature and Culture in Season”, w ramach której co miesiąc ukazują się krótkie eseje, świadczące o jej zainteresowaniu naturą.

  • Bear with a Cross: Primordial Tradition in the Work of Czesław Milosz
  • Crane Season.

Interesuje się literaturą i historią okresu międzywojennego w Polsce. Publikowała prace poświęcone twórczości Czesława Miłosza, m.in. Bear with a Cross: Primordial Tradition in the Work of Czesław Milosz.

Pracowała jako wykładowczyni na uczelniach kalifornijskich: na Uniwersytecie w Berkeley, w Claremont McKenna College i w Modesto Junior College.

Była uczennicą Czesława Miłosza i razem z nim tłumaczyła jego poezję. Otrzymała liczne stypendia (m.in. Fullbrighta, Stanford-Warsaw Exchange scholarship) i nagrody z zakresu tłumaczeń literackich, m.in. nagrodę im. Konstantego Jeleńskiego i nagrodę im. Alfreda Jurzykowskiego [1+2].

Oprócz twórczości Miłosza przełożyła na język angielski także inne dzieła literatury polskiej, m.in. teksty Witolda Gombrowicza, Aleksandra Wata, Adama Zagajewskiego i Jana Kotta. W swoim dorobku ma ponad 170 tłumaczeń.

Wybrane tłumaczenia

  • Czesław Miłosz: Bells in Winter (1978), razem z autorem.
  • Witold Gombrowicz: Pamiętnik (3 części – 1988, 1989,1991).
  • Aleksander Wat: Bezrobotny Lucyfer.
  • Adam Zagajewski: Solidarność i samotność (1990); Dwa miasta (1994); wiersze.
  • Eseje Kotta.
Przewiń na górę