



Marie Sobotková urodziła się 4 maja 1947 roku w Ostrawie-Zábřeh. Jej mężem jest historyk i pisarz Jan Sobotka.
Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Ostrawie-Witkowicach w 1965 roku rozpoczęła studia uniwersyteckie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu (czesko-polski). Przez prawie całą karierę naukową była związana ze środowiskiem akademickim Ołomuńca i tutejszym Uniwersytetem Palackiego [Palacký University; Univerzita Palackého].
Podczas studiów zainteresowała się czeską literaturą dawną. Ze względów politycznych nie mogła jednak zostać przyjęta na studia podyplomowe.
Przez kilkanaście lat uczyła w szkole zawodowej. Pozostawała jednak w kontakcie z Wydziałem, gdzie powróciła w 1982 r. na stanowisko literaturoznawczyni polonistyki i bohemistyki, zorientowanej na starszą literaturę czeską. Gdy w 1982 roku dołączyła do funkcjonującej od 1950 roku Katedry Slawistyki, zaczęła uczyć historii literatury polskiej oraz prowadzić seminaria z literatury staroczeskiej. W 1994 roku została kierowniczką nowo powstałej sekcji polonistyki, a w 2012 roku przekazała kierowanie sekcją Ivanie Dobrotovej. W 1993 r. obroniła pracę [kandydata/doktorancką] České memoáry 17. století (Žánrová analýza memoárových textů) na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Jej postępowanie habilitacyjne odbyło się W 1995 r. w Ołomuńcu, a praca Autor – text – adresát v memoárech 17. století (Studie z české, polské a slovenské literatury 17. století ukazała się w formie książkowej w 1996 r. W 2003 roku została profesorem.
Nie stroni także od najnowszych trendów w dziedzinie technologii medialnych (na gruncie polsko-czeskich relacji kulturowych, np. artykuł Internet jako medium nowej historii Polski w Czechach).
W języku czeskim:
W języku polskim:
Stale angażuje się w rozwój czechoznawstwa w Polsce i polonistyki na ziemiach czeskich, zwłaszcza w Ołomunieckim Centrum Polonistycznym, które przez kilka lat pomagała budować i współtworzyć. Jest członkinią-założycielką Stowarzyszenia „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury i Języka Polskiego.
Charakterystyczną cechą jej pracy zawodowej jest badanie powiązań Ołomuńca i jego najbliższego otoczenia ze środowiskiem polskim. Wynika to oczywiście z jej dwutorowego czeskiego i polonistycznego wykształcenia uniwersyteckiego.
Została odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2013 roku została uhonorowana Nagrodą „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego, która jest przyznawana badaczom zagranicznym za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie.
W roku jej jubileuszu Towarzystwo Słowiańskie im. Franka Wollmana przyznało jej List Pamiątkowy za całokształt pracy nad czeską slawistyką.
W Ołomuńcu uczyła historii literatury polskiej oraz prowadziła seminaria z literatury staroczeskiej. Wykładała również historię literatury polskiej na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie.
Bureš: Marie Sobotková, polonistka. Český rozhlas. Vltava.
Marie Sobotková. Polska Bibliografia Literacka.
Marie Sobotková. MUNI Masaryk University.
MARIE SOBOTKOVÁ – źródła fotografii
Fot. nr 1 – link do źródła
Fot. nr 2 – link do źródła
Fot. nr 3 – link do źródła
Fot. nr 4 – link do źródła