SOFIYA ASHER

STANY ZJEDNOCZONE - BLOOMINGTON

Sofiya Asher
SOFIYA ASHER

Sofiya Asher (ur. w 1976 r. w Drohobyczu) –  ukraińska nauczycielka akademicka, starsza wykładowczyni w Katedrze Języków i Kultur Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Indiana University w Bloomington. W 1999 roku uzyskała tytuł magistra pedagogiki językowej na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu. W 2011 roku uzyskała tytuł magistra nauczania języka angielskiego jako drugiego na Uniwersytecie Illinois w Urbanie i Champaign. Jej rodzimym językiem jest język ukraiński, posługuje się również językiem rosyjskim na najwyższym poziomie ACTFL ((American Council on the Teaching of Foreign Languages). Jest egzaminatorką zarówno z języka rosyjskiego, jak i ukraińskiego (certyfikat ACTFL OPI Tester).

 Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu procesu porozumiewania się oraz jego wpływu na naukę języka obcego i komunikację międzykulturową. Prezentowała swoje prace na wielu warsztatach pedagogicznych i seminariach internetowych na Ukrainie, w Polsce i USA.

Narrative Maps for World Language Learning. W: Quick Hits for Teaching with Digital Humanities. Successful Strategies from Award-Winning Teachers. Red. C. Young, M. C. Morrone, T. C. Wilson i E. A. Wilson. Indiana: Indiana University Press, 2020, s. 147-154.

Nakręciła serię wykładów wideo w języku polskim dla IU Center for International Business Education and Research (CIBER).

Specjalizuje się w nauczaniu języka ukraińskiego, rosyjskiego i polskiego. Uczyła języka angielskiego jako drugiego (ESL) w Polsce oraz na Uniwersytecie Illinois w Urbanie-Champaign i na Indiana University w Bloomington. Na Indiana University prowadzi zajęcia z następujących przedmiotów: język polski na poziomie podstawowym, język ukraiński na poziomie podstawowym, język polski na poziomie średnio-zaawansowanym, język rosyjski na poziomie średnio-zaawansowanym, wprowadzenie do kultury polskiej.

Przewiń na górę